Museo Diocesano di Piazza Armerina
🏛️ מוזיאון

Museo Diocesano di Piazza Armerina

📍 🌍 איטליה · איטליה · Piazza Armerina · Piazza Cattedrale 1

מצאו מבצעים והטבות לMuseo Diocesano di Piazza Armerina

אנחנו מדווחים שהעסק קיים ומפנים אתכם למקורות הרשמיים. בדקו הטבות, מבצעים וקופונים:

סוג
מוזיאון
מדינה
🌍 איטליה
אזור
איטליה
עיר
Piazza Armerina

📖 על Museo Diocesano di Piazza Armerina

Museo Diocesano di Piazza Armerina är ett museum i Piazza Armerina, איטליה. Ett museum för hela familjen och kulturälskare. Vi samlar aktuella erbjudanden, rabatter och kuponger och länkar till den officiella källan.

📚 מהאנציקלופדיה

Piazza Armerina Cathedral (Italian: Cattedrale di Maria Santissima delle Vittorie, Duomo di Piazza Armerina) is a Roman Catholic cathedral located in Piazza Armerina, Sicily, Italy. The dedication is to Mary of the Victories (Maria Santissima delle Vittorie). It is the seat of the Bishops of Piazza Armerina. Built on the foundations of an earlier church of the 15th century and based on a design by architect Orazio Torriani, its construction began in 1604 and ended in 1719, while the dome was added in 1768. It became the seat of the Diocese of Piazza (later Piazza Armerina) when it was created in 1817. The interior of the cathedral is dominated by the central dome. It contains a cross painted on both sides, showing the crucifixion and resurrection of Christ, and a baptistery by Antonello Gagini.

מקור: ויקיפדיה · הטקסט תחת CC BY-SA

❓ שאלות נפוצות

Var ligger Museo Diocesano di Piazza Armerina?

Piazza Cattedrale 1, Piazza Armerina, איטליה

Öppettider

Öppettiderna varierar — kolla webbplatsen eller ring.

Kan jag ringa?

Bäst att kontakta via den officiella webbplatsen.

Hur tar jag mig dit med kollektivtrafik?

Kolla en reseplanerare — det finns oftast bussar, ibland tåg i närheten.

Finns det parkering?

Det finns oftast betald parkering eller gatuparkering i närheten.

Hur får jag rabatt?

Kolla aktiva kuponger och följ platsens sida på sociala medier.

🔎 עוד מוזיאונים באיטליה

Galleria Sabauda
📍 Torino
Gallerie di palazzo Leoni Montanari
Museo Civico di Scienze Naturali "E. Caffi"
📍 Bergamo
Museo Civico Archeologico
📍 Bergamo
Museo Civico e Pinacotaca Crociani
📍 Montepulciano
Sardinian Ethnographic Museum
📍 Nuoro
Galleria dell'Accademia
📍 Firenze
Museo Nazionale Archeologico di Manfredonia
📍 Manfredonia
כל המוזיאונים בPiazza Armerina ←

📲 שתפו

ℹ️ CUPONS הוא מדריך — אנחנו מדווחים שהעסק קיים ומפנים למקורות רשמיים. נתוני מיקום: © OpenStreetMap contributors.